Erdőlátogatási tájékoztató – Afrikai sertéspestis (ASP)

Tisztelt Erdőlátogatók!

Ezúton is tájékoztatjuk Önöket, hogy az emberre nem veszélyes afrikai sertéspestis (ASP) kórokozója átterjedt az M1-es autópályától délre eső területekre, ami megköveteli, hogy a vadászatra jogosultak aktív közreműködésükkel vállaljanak részt a továbbterjedés megakadályozásában.

A kialakult helyzetben az Országos Főállatorvos elrendelte az autópálya környezetében gazdálkodó vadászatra jogosultak számára a vaddisznó állomány diagnosztikai célú mintavételezését és ártalmatlanítását.

Az elrendelt közreműködést az Erdészeti Társaság az illetékes tájegységi fővadásszal, ASP tanácsadóval együttműködve a vadászati hatóság ellenőrzésével végzi.

A beavatkozás elsődleges célja a fertőzés továbbterjedésének megakadályozása. Ezzel összefüggően a kezelésében található vadászterületeken is fokozódik a mintavételi és ártalmatlanítási tevékenység, amely során a látogatók nagyobb eséllyel kerülhetnek kapcsolatba munkatársainkkal.

Ismételten kiemeljük, hogy a betegség emberre nem veszélyes, de a közvetlen érintkezést követően a vírus akaratlanul, akár a ruházaton is könnyedén terjeszthető.

Kérjük, hogy az erdő látogatása során legyenek tekintettel az erdőlátogatás írott és íratlan szabályaira, valamint az itt töltött kikapcsolódásuk alkalmával kérjük, hogy elsősorban a kijelölt túraútvonalakat vegyék igénybe, ezzel is csökkentve a fertőzés további terjedésének kockázatát.

A betegséggel kapcsolatos valamennyi információ, közte a hatékonyan alkalmazható fertőtlenítési módszerekkel közvetlenül elérhető a NÉBIH által üzemeltetett honlapon:

https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis

Vérteserdő Zrt.

Kiemelt hírek