Június 5-én került átadásra egy új bicikli túraútvonal, amely összeköti Csákvárt Vérteskozmával az erdőn keresztül, a Vérteserdő Zrt. által vagyonkezelt területen. Az út Csákváron a Dózsa György út, Malachegy kereszteződésnél kezdődik, majd a malachegyi dűlőkön keresztül becsatlakozik a Terv-útnak arra a szakaszára, amely a Tábor-hegy mögött halad. Pár kilométer után a felújított murvás út megkerüli a hegyeket és eléri a Fáni-völgy hátsó részét, ahonnan aszfalton lehet tekerni Vérteskozmára megkerülve a Boglári-tetőt.
A Terv-út eddig is létezett, de a fent említett szakasznak egy része használhatatlan volt. Jelen fejlesztés keretein belül a 4,5 km-es szakaszt apró murvával töltötték fel és kisimították, így ez a szakasz is kerékpározható. A beruházás 46 millió forintba került amelyet az Aktív Magyarország finanszírozott. A megnyitó ünnepségen köszöntőt mondott Csákvár polgármestere, Illés Szabolcs, Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár és Tessely Zoltán, a térség országgyűlési képviselője.
“Már 150 kilométernyi kerékpározható úthálózat van a Vértesben a most elkészült négy és fél kilométeres szakasszal együtt” – mondta a Miniszterelnökség Aktív Magyarországért felelős államtitkára a Csákvár–Vérteskozma közötti kerékpárút szerdai átadásán.
Révész Máriusz hangsúlyozta: az államtitkárságuk fő feladata, hogy Magyarországon az emberek jól érezzék magukat, megtalálják a mindennapokban azokat az örömöket, amitől az életük teljes lesz. Hozzátette, hogy ehhez egy kicsit aktívabban kell élni, amihez a jó körülményeket igyekeznek biztosítani.
Az államtitkár rámutatott, hogy a Vértesnek fantasztikus adottságai vannak a kerékpározáshoz, korábban is sok régi utat kapcsoltak be a kerékpárút-hálózatba, ami jó lehetőséget teremtett a szabadidő aktív eltöltéséhez. Jelezte, hogy volt egy szakadási pont, a most elkészült szakasszal azonban ez megszűnt, most már a Csákvár és Vérteskozma közötti rész végig kerékpározható.
Révész Máriusz arról is beszélt, hogy nem elég megépíteni az utakat, hanem tudtára kell adni az embereknek a létezésüket. Úgy vélte, ebben is sokat léptek előre, hiszen a térségben rendezik évről évre a kerékpáros vándortábort, ami „felhelyezi a térképre” a Vértest, és az osztálykirándulások, a vándor bringások és a kirándulók által híre megy az egész országban.
Illés Szabolcs polgármester köszönetet mondott a kormánynak a közel 46 millió forintos támogatásért, amelyből megvalósulhatott a kerékpározható út. Hangsúlyozta, hogy “kerékpározható” mert nem klasszikus kerékpárútról van szó. Az újonnan kialakult út nem csak a turistáknak okoz örömet, hanem a malachegyi üdülőházak megközelítése is sokkal könnyebb lesz ezentúl. Megemlítette azt is, hogy a Vérteserdő Zrt. közreműködése nélkül nem valósulhatott volna meg a projekt.
Tessely Zoltán kiemelte, hogy a választókerületben sok kerékpáros szabadidős fejlesztés valósult meg az elmúlt időszakban, és Csákvár ezekben élen jár. Megköszönte a kivitelezőnek, akik minőségi munkát végeztek és kiemelte, hogy Csákvár rohamosan fejlődik.
A szalag átvágása után az államtitkár megemlítette, hogy az Aktív Magyarországnál az a szokás, hogy az átadott bicikliutakat rögtön ki is próbálják, így a jelenlévők nyeregbe pattantak és 45 perc alatt Vérteskozmára értek ahol a Főtéren frissítő várta őket. A kellemes út után tartott rövid pihenő alatt megoszthatták egymással az első élményeket és benyomásokat, majd visszatekertek Csákvárra.
Az új Csákvár-Vérteskozma biciklizhető út útvonala az alábbi linken található ITT
Az út hossza 14.2 km, 51 perc alatt tehető meg, a kiindulópontja 173 m magason van, az érkezés 332 méter tengerszint felett.
Forrás: csakvarma.hu; csakvarturizmus.hu