Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) nem újkeletű intézmény, minden bizonnyal az erdőgazdálkodók széles körében ismert, azonban hasznos lehet az erre vonatkozó ismeretek felfrissítése.
Maga a szabályozás 2015-től él és kezdetektől vonatkozik az erdőből származó elsődleges termékek (pl. tűzifa, gömbfa, faforgács) közúti szállítására. Jelenleg az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről szóló 13/2020. (XII. 23.) PM rendelet és az EKÁER működésével összefüggésben a kockázatos termékek meghatározásáról szóló 51/2014. (XII. 31.) NGM rendelet biztosítja az alapvető szabályozást e területen. A rendszert az Nemzeti Adó- és Vámhivatal működteti, elsődleges célja az ÁFA fizetés teljesülésének biztosabbá tétele.
A rendszer lényege, hogy a szabályozás hatálya alá tartozó termékek (így a fatermékek is) gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó értékesítését az adózónak előzetesen be kell jelentenie az EKÁER rendszerbe. A bejelentést az EKÁER internetes felületén (https://ekaer.nav.gov.hu) történő egyszeri regisztrációt követően (felhasználói név, jelszó), szállítmányozási tételenként kell megtennie az adózónak (pl. erdőgazdálkodó), vagy képviselőjének, illetve meghatalmazottjának.
A bejelentés során meg kell adni a feladó és a címzett adatait, a feladás és kirakodás helyét, valamint az adott szállítmány tételre vonatkozó adatokat (termék kereskedelmi megnevezése, vámtarifaszáma 8 számjegyig, bruttó tömege kg-ban, adó nélküli ellenértéke). Minden bejelentett szállítmányhoz egyedi azonosító szám (EKÁER szám) generálódik, amely 15 napig él a rendszerben. Ez idő alatt lehet a szállítást elvégezni. Az igényléskor még bizonytalan paramétereket (forgalmi rendszám, fuvarozás kezdete) az érvényességi időn belül bármikor, de természetesen a szállítás megkezdése előtt, lehet megadni. A kirakodást követően annak idejét szintén rögzíteni szükséges a rendszerben, ezzel kerül az EKÁER szám lezárásra. Az EKÁER szám tehát azon termékegységet azonosítja, amelyet egy feladótól egy címzett részére, egy gépjárművel fuvaroznak a gépjármű adott útvonalon történő egyszeri mozgatása során.
Az erdőgazdálkodók számára elsősorban a belföldön a nem közvetlen végfelhasználó részére történő, első általános forgalmi adó köteles termékértékesítés, valamint a belföldről az Európai Unió más tagállamába irányuló, – Áfa tv. szerinti – termék értékesítése jelent érintettséget. Ezen túl azonban az Európai Unió más tagállamából Magyarországra történő – szintén az Áfa tv. szerinti – termék beszerzése is a szabályozás részét képezi, ez azonban inkább a fakereskedést végzők tevékenységét érinti. A szabályozás szerint az EKÁER számot a nem véghasználó részére történő értékesítéshez kötődő közúti szállításhoz szükséges megkérni. Ennek megfelelően pl. az a gyakori eset, amikor az erdőgazdálkodó tűzifát értékesít a végfelhasználó számára, nem EKÁER bejelentés köteles. Megjegyezzük, hogy a jogszabály végfelhasználóként a terméket magánszükséglete kielégítésére céljából vásárló természetes személyt nevesíti.
Szintén nem bejelentésköteles, ha az erdőgazdálkodó ÁFA mentes módon értékesít faterméket akár végfelhasználó, akár kereskedő részére. Említettük, hogy a rendszer üzemeltetésének célja, hogy az ÁFA befizetések minél teljesebb mértékben valósuljanak meg. Emiatt a bejelentésre kötelezett adózóknak a tevékenységhez kötődően egy ún. kockázati biztosítékot szükséges fizetnie a NAV felé. A biztosíték mértékének folyamatosan el kell érnie a bejelentést megelőző 45 napban teljesített EKÁER számokhoz tartozó bejelentésköteles termékek együttes, adó nélküli értékének 15 százalékát.
Fontos megemlíteni, hogy mentesül a biztosítékadási kötelezettség alól az, aki szerepel az állami adó-és vámhatóság által vezetett megbízható adózói adatbázisban vagy legalább két éve működik és szerepel az állami adó-és vámhatóság által vezetett köztartozásmentes adózói adatbázisban, valamint a bejelentés időpontjában nem áll adószám felfüggesztés hatálya alatt. A „köztartozásmentes” adóhatósági nyilvántartásba kerülést kérelmeznie kell az adózónak, az nem hivatalból történik, azonban a feltételek fennállása esetén a bejegyzés gyorsan megtörténik. Az előzőkben írtakból látható, hogy az EKÁER működtetése jelentős adminisztrációt igényel az érintett erdőgazdálkodók részéről is. Az állam által a rendszertől elvárt eredmény, vagyis a közterhek teljesülésének biztosítása érdekében azonban az előírt szabályokat az érintetteknek be kell tartania.
A fentieken túl megjegyezzük, hogy az erdőgazdálkodóknak az EKÁER-ben ellátandó feladatok mellett eleget kell tennie a szállításhoz kötődő EUTR előírásoknak is, aminek célja elsődlegesen nem adóügyi vonzatú, az a faanyag-származás nyomon követés előírásainak teljesülését szolgálja. Végezetül fel kell hívjuk arra is a figyelmet, hogy bár ez a tájékoztatás elsődlegesen az erdőgazdálkodók részére készült, viszont ugyanezen szabályokat a fásításból történő fakitermelés során is be kell tartani, amennyiben az ott keletkezett faanyag értékesítésre kerül.
Forrás: NAK Erdészeti Szakértői Hálózat
Borítófotó: Illusztráció BBC News; Fotó: Vérteserdő Zrt.