Az Erdészeti Mérő- és Megfigyelő Rendszer a hazai erdők ökoszisztémájának belső folyamatait és összefüggéseit megfigyelő, állapotát felmérő, változásait nyomon követő, prognosztikai céllal is létrehozott sokrétű dinamikus rendszer, mely a szakmapolitikai elvárásokat teljesítve működik.

Éves rendszerességgel megjelentetett, leporelló formátumú összefoglaló kiadvány nemcsak a szakmai közönség, hanem az érdeklődők számára is betekintést nyújt a rendszert működtető alegységek munkájába, és a hazai erők ökoszisztémájában zajló változásokba.

A 2030-ig tartó időszakra szóló uniós erdőstratégiában (EU Forest Strategy) foglaltakra válaszul a tagországok szintjén gyűjtött adatok egységes rendszerbe történő összefogására, a jelenleg működő monitoring rendszerekben rejlő lehetőségek feltárására intenzív nemzetközi munka kezdődött. A nemzetközi adatharmonizációs törekvésekben jelentős szerepet kapnak már létező szervezetek, melyek közül kiemelendő a levegőszennyezés erdőkre gyakorolt hatását vizsgáló program, az ICP Forests, valamint az európai erdőleltárakat összefogó hálózat, az ENFIN (European National Forest Inventory Network).

A nemzeti és nemzetközi elvárásokkal összhangban különböző projektek, fejlesztések zajlanak, illetve körvonalazódnak, melyek elősegítik többek között az erdőleltár adatok megbízhatóságának növelését, az adatok egyre szélesebb körben, kiemelten a nemzetközi adatszolgáltatásokban történő felhasználását, továbbá a többforrású erdőleltár irányába való elmozdulást. A nemzetközi törekvések ismeretében az ENFIN, ehhez kapcsolódva az erdei ökoszisztémákról átfogó adatokkal rendelkező nemzeti erdőleltárak szerepének további növekedése várható a közeljövőben

A 2023. évi és a korábbi Erdészeti Mérő és Megfigyelő Rendszer leporellók a Nemzeti Földügyi Központ oldaláról  ITT letölthetőek.

Forrás: Nemzeti Földügyi Központ, FATÁJ