A 37. Bábolnai Gazdanapok mindhárom napján a környezeti nevelést célzó foglalkozásainkkal, az ügyességi fajátékokból kialakított játszótérrel, a bálaugrálóval és az interaktív vadászati, méhészeti és erdészeti bemutatóinkkal folyamatosan színes programokat biztosítottunk a Vérteserdő rendezvénysátrába látogató mintegy 1000 gyermeknek és felnőttnek.

A helyiek mellett az ország minden szegletéből érkeztek a vendégek. Középiskolások, óvodások, családok, de természetesen az idősebb korosztályokból is voltak szép számmal érdeklődök, akik tevékenyeken részt vettek a rendezvénysátorban felállított 5 állomáshely és a meghívott előadók programjain.

Helt Enikő solymász bemutatóján a szirti sas, a Harris-héja, az Aplomado-sólyom és a prérisólyom életmódjáról, a gondozásukról és ezen madárfajokkal folytatható vadászati módokról hallottak érdekes információkat a látogatók.  A legkisebbeknek izgalmas élményt jelentett, hogy a kicsiny termetüknél fogva nagyon aranyos Choliba-füleskuvikokat megsimogathatták.

A méhészeti állomáshelyen a méhészet speciális felszereléseivel, az erdei mézkészítés fortélyaival lehetett ismerkedni. Emellett az erdőgazdaság kaptáraiban megtermelt vegyes és fajtamézből kóstolót is kaptak az érdeklődők, a második standnál pedig az erdőben termő gyógynövények felhasználási módjait, az emberi szervezetre gyakorolt hatásukat tanulmányozhatták. A Vajda János Erdészeti Erdei Iskola állomáshelyénél az iskola vezetője, pedagógusa Szikszainé Rácz Tímea az erdei ismeretanyag elsajátítását játékos feladatokon keresztül tette lehetővé minden korosztálynak. Az Agostyáni Arborétum vezetője, Mocsi Ádám különleges, más kontinensekről származó tűlevelű fafajok főbb jellemzőit mutatta be. Az egyes állomásokon megszerzett ismeretanyagot minden látogató egy kvízjátékkal tesztelhette értékes ajándékok reményében.

Az Országos Magyar Vadászkamara Komárom-Esztergom Vármegyei Területi Szervezete rendelkezésre bocsátotta az „Ismerd meg a vadászokat!” projekt bemutató utánfutóját. A különleges eszköz oldalaira kivetített interaktív tartalmak napközben folyamatosan biztosították a vadon élő állatok és növények életébe való betekintést. Szintén ennél a standnál a hivatásos vadászok mindennapi feladatait a „Mivel foglalkozik az erdész és a vadgazdálkodási szakember?” című előadásokon keresztül ismertette Kis Balázs kollégánk. Ami napjaink digitalizált világában egyre inkább felértékelődik, hogy a helyszínen a trófeákat, állatbőröket és a vadászati eszközöket kézbe lehetett venni, tapintani.

Örömmel tapasztaltuk, hogy „Az erdő gyerekszemmel” rajzversenyünkön idén is sokan részt vettek. Sőt olyan versenyzőket is üdvözölhettünk, akik évről-évre visszajárnak hozzánk Bábolnára.  A gyermekek a családi kirándulások alkalmával vagy az Erdei Vándortáborokban szerzett élményeiket rajzolták le. A korosztályonkénti legszebb művek dobogósai és a különdíjasok a Vérteserdő Zrt. ajándékcsomagját kapták.

Köszönjük a közreműködést az Országos Magyar Vadászkamara Komárom-Esztergom Vármegyei Területi Szervezete részéről Mayer Anikónak és Juhász Csabának, továbbá Helt Enikő solymásznak! Reméljük, hogy sok élménnyel gazdagodva térhetett haza mindenki a Bábolnai Gazdanapokról és gondos kezekbe került az a 200 db kocsányos tölgy csemete is, melyeket a kvízt helyesen kitöltők vihettek haza magukkal. Köszönjük a csemeték felajánlását a Laburnum Erdészeti és Környezetvédelmi Kft-nek!

Fotó: Hartdégen Ákos, Boglári Zoltán